Hafriyat atıkları nereye atılır?

İnşaat sektörü çok fazla atık üretiyor. Her yıl, inşaat ve yıkım projeleri yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 136 milyon ton atık üretiyor. Peki, tüm bu atıklar nereye gidiyor?

İnşaat ve yıkım projelerinden kaynaklanan atıkların çoğu geri dönüştürülür veya yeniden kullanılır. Örneğin beton kırılarak çakıl veya diğer dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Çelik, yeni çelik ürünlere geri dönüştürülebilir. Ahşap yontulabilir ve malç veya hayvan yatağı olarak kullanılabilir.

İnşaat projelerinden kaynaklanan atıkların bir kısmı da elektrik üretmek için yakılmaktadır. Buna yakma denir. Yakma, atığın hacmini azaltır ve evlere ve işyerlerine elektrik sağlamak için kullanılabilecek enerji üretir.

Son olarak, inşaat projelerinden kaynaklanan atıkların bir kısmı düzenli depolama alanlarında son bulmaktadır. Düzenli depolama alanları, çevreyi korumak için özenle tasarlanmıştır, ancak mükemmel değildirler.

İnşaat molozları nereye dökülür?

Bir bina yıkıldığında, ortaya çıkan moloz genellikle bir depolama sahasına götürülür. Ama tüm bu beton ve metale ne olur? İnşaat molozlarını geri dönüştürmenin birçok yolu olduğu ortaya çıktı. Geri dönüşüm süreci, malzemelerin tasnif edilmesiyle başlar. Beton ve asfalt ezilebilir ve inşaat projelerinde çakıl yerine kullanılabilir. Metal eritilebilir ve tekrar kullanılabilir. Ahşap bile malç veya sunta olarak geri dönüştürülebilir.

Hafriyat atıkları nelerdir?

İnşaat sahaları, çoğu hafriyat malzemesi olan çok fazla atık üretir. Hafriyat atıkları toprak, kaya, beton ve diğer molozları içerebilir. Bu atık tipik olarak, yer kapladığı ve çevre sorunlarına neden olduğu depolama alanlarına taşınır.

inşaat molozlarının geri dönüştürülmesi, çöplüklerde yer tasarrufu sağlayabilir, kirliliği azaltabilir ve yeni inşaat projeleri için faydalı malzemeler sağlayabilir. Geri dönüşüm programları beton, asfalt, tuğla ve diğer moloz türlerini kabul edebilir. Geri dönüştürülen malzeme ezilebilir ve agrega veya kaldırım temel tabakası olarak kullanılabilir.

Bazı şirketler, inşaat atıklarını kullanılabilir ürünlere dönüştürme konusunda uzmanlaşmıştır. Bu ürünler, çatı kiremitlerinden peyzaj döşemelerine kadar her şeyi içerebilir. Hafriyat atıklarını düzenli depolama alanına göndermek yerine yeniden kullanarak, işi yaparken çevre üzerindeki etkimizi azaltmaya yardımcı olabiliriz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir